Новини

КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ЛІКАРНІ

31.12.2024

З Новим Роком!

Дорогі друзі!

Вітаю вас із Новим Роком!

Нехай цей рік буде сповнений радості, любові та натхнення.
Хай здійснюються всі ваші найзаповітніші мрії, а кожен день приносить нові можливості для щастя та успіху.

Бажаю вам:
Міцного здоров’я,
Щедрих дарунків долі,
Тепла і затишку в родині,
Успіхів у справах,
Мирного неба!

Нехай 2024 рік буде найкращим у вашому житті!

З Новим Роком!

26.12.2024

Графік чергувань лікарів нейрохірургів по телемедицині на січень 2025 року.

● Борунов А.В. - 8-11
● Звоздяк Р.Т. - 12-15
● Козуля І.Ю. - 16-19
● Орець Д.В. - 20-23
● Романьков А.В. - 24-27
● Рябоконь Е.В. - 28-31
● Ярошенко І.В. - 1-7

  • Більше


25.12.2024

Платні послуги.

Відповідно до п.4.2 Постанови КМУ від 5 липня 2024 р. №781 «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб» з 01 січня 2025 року оплата платних медичних послуг буде здійснюватись виключно в безготівковій формі.

Найближчі платіжні термінали знаходяться в касах лікарні:
- відділення консультативної поліклініки;
- відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги.

Найближчі термінали самообслуговування знаходяться за адресами:
- вул. Героїв-рятувальників, 11б (Приват-банк);
- вул. Євгена Тельнова, 13 (Файно-маркет);
- вул. Юрія Коваленка, 2 (Велмарт).

Також оплата може здійснюватися безпосередньо у відділеннях банків за реквізитами та мобільних додатках.

03.12.2024

Діагностичні обстеження раннього виявлення новоутворень безоплатні для внутрішньо переміщених осіб.

На ранніх стадіях рак виліковний. Своєчасна діагностика онкозахворювань за допомогою інструментальних досліджень дозволяє вчасно виявляти хворобу, підвищує шанси на успішне лікування та рятує життя. Програма медичних гарантій дає можливість кожному громадянину України безоплатно проходити профілактичні обстеження на онкологічні захворювання, незалежно від місця свого проживання чи реєстрації.

Рання діагностика найпоширеніших онкозахворювань є пріоритетним напрямком у Програмі медичних гарантій і включає безоплатні послуги з досліджень на рак за шістьма пакетами:
• “Мамографія” - обстеження молочних залоз рентгенівським методом задля виявлення патологічних змін у молочних залозах.
• “Гістероскопія” - обстеження порожнини матки та цервікального каналу допомагає виявити внутрішньоматкові патології на ранніх етапах, коли їх ще не видно на УЗД.
• “Езофагогастродуоденоскопія” - обстеження стравоходу, порожнини шлунка та дванадцятипалої кишки. Дозволяє виявити запальні процеси, структурні аномалії верхніх відділів ШКТ. Також можливо побачити новоутворення на ранніх етапах до появи специфічних симптомів, а також за необхідності взяти матеріал для біопсії.
• “Колоноскопія” - обстеження слизової оболонки прямої, товстої та частини кінцевого відділу тонкої кишки, виявлення запальних процесів та новоутворень за необхідністю проведення біопсії.
• “Цистоскопія” - обстеження уретри та сечового міхура, з можливістю забрати матеріал для біопсії та здійснити візуалізацію новоутворень.
• “Бронхоскопія” - обстеження трахеї та бронхів, яке дозволяє виявити захворювання слизових оболонок, за необхідністю взяти зразки тканини на біопсію або ж видалити інородні тіла, які потрапили в дихальні шляхи.

  • Більше

    Внутрішньо переміщені особи можуть отримати послуги з ранньої діагностики новоутворень у будь-якому з 840 медичних закладів, які мають укладені договори з НСЗУ на відповідні пакети послуг:
    • Мамографія: 270 медичних закладів.
    • Гістероскопія: 503 медичні заклади.
    • Езофагогастродуоденоскопія: 717 медичних закладів.
    • Колоноскопія: 600 медичних закладів.
    • Цистоскопія: 407 медичних закладів.
    • Бронхоскопія: 294 медичні заклади.

    Як отримати послугу з раннього виявлення новоутворень:
    • Електронне направлення - його видає сімейний або лікуючий лікар. З електронним направленням пацієнт звертається до медичного закладу, який надає послугу за відповідним пакетом.
    • Підставою для проходження діагностичних досліджень з метою профілактики є також досягнення пацієнтами певного віку. Для мамографії та колоноскопії - це вік від 40 років, а для цистоскопії, езофагогастродуоденоскопії, гістероскопії, бронхоскопії - від 50 років.

    Внутрішньо переміщеним особам, як і іншим громадянам, в межах обраних пакетів доступні безоплатні послуги:
    • Консультація лікаря перед дослідженням.
    • Проведення дослідження.
    • Консультація анестезіолога перед анестезіологічним забезпеченням (за потреби).
    • Проведення місцевої або загальної анестезії (за потреби).
    • Забір та направлення біологічного матеріалу для проведення гістологічного дослідження (за потреби)
    • Опис результатів досліджень, оформлення заключення та протоколу втручання.
    • За необхідності направлення пацієнта/-ки для отримання спеціалізованої медичної допомоги або інших медичних послуг.
    • Надання результатів обстеження на плівці та/або запис на цифровий носій пацієнтів (за бажанням).

    Як знайти заклад, який надає послуги з діагностичного обстеження раннього виявлення новоутворень:
    • Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77: оператор підкаже, які медичні заклади поруч мають договір з НСЗУ на надання тієї чи іншої послуги з дослідження.
    • На сайті НСЗУ: аналітична панель/дашборд “Електронна карта місць надання послуг за програмою медичних гарантій”. У полі фільтрів обрати потрібну область, населений пункт та “Напрям допомоги” і потрібний “Пакет послуг”.

    Куди і як поскаржитись, якщо відмовляють у наданні послуги або вимагають сплатити за неї?
    Якщо під час звернення до закладу внутрішньо переміщеній особі відмовляють у наданні послуги, вимагають оплатити послугу, яку покриває Програма медичних гарантій, чи зробити благодійний внесок - це порушення прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку потрібно подати звернення щодо порушення:
    • зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе зафіксувати скаргу.
    • подати скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ: обрати в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”.

    Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».

27.11.2024

Сестринська конференція.

27 листопада 2024 року в КНП "Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради" відбулася сестринська конференція, організована працівниками пульмонологічного відділення.
Тема заходу: "Хронічне обструктивне захворювання легень".

На конференції обговорювалися сучасні підходи до діагностики, лікування та профілактики ХОЗЛ, а також питання ролі медсестринського персоналу у догляді за пацієнтами із цією патологією. Особливу увагу приділили алгоритмам надання допомоги, важливості міждисциплінарного підходу та навчання пацієнтів навичкам самоконтролю стану.

Такі заходи сприяють підвищенню професійного рівня медичних працівників та покращенню якості медичної допомоги.

26.11.2024

Графік чергувань лікарів нейрохірургів по телемедицині на грудень 2024 року.

● Борунов А.В. - 8-11
● Звоздяк Р.Т. - 12-15
● Козуля І.Ю. - 16-19
● Орець Д.В. - 20-23
● Романьков А.В. - 24-27
● Рябоконь Е.В. - 28-31
● Ярошенко І.В. - 1-7

  • Більше


26.11.2024

Анкета оцінки якості надання медичних послуг в КНП «КОЛ КОР».

Шановний пацієнт!
Для нас дуже важливо дізнатися саме Вашу оцінку якості надання медичних послуг в нашому закладі! Ваші відповіді допоможуть оцінити та покращити роботу наших фахівців таким чином, аби вона відповідала Вашим вимогам та потребам!

22.11.2024

Майстер-клас "УЗД молочних залоз - від страху до фаху".

22 листопада 2024 року спеціалісти ТОВ "Медігран" організували майстер-клас "УЗД молочних залоз - від страху до фаху" для лікарів ультразвукової діагностики області. Захід проходив на базі КНП "Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради".

У рамках майстер-класу були обговорені сучасні методи ультразвукового обстеження молочних залоз. Особливу увагу приділили використанню системи категоризації новоутворень за допомогою інструменту BI-RADS, що дозволяє покращити точність діагностики та класифікацію патологій.

Захід сприяв підвищенню професійного рівня лікарів, покращенню практичних навичок і обміну досвідом у галузі ультразвукової діагностики.

15.11.2024

Проєкт рішення Кіровоградської обласної ради.

Проєкт рішення Кіровоградської обласної ради від 14.11.2024 року "Про реорганізацію КЗ "Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи Кіровоградської обласної ради".

02.11.2024

Подяка благодійному фонду «НОВА ЮКРЕЙН».

Від імені колективу КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» висловлюємо щиру подяку благодійному фонду «НОВА ЮКРЕЙН» за наданий кишеньковий ультразвуковий апарат SONOSCANNER U-lite для нашого опікового відділення.
Ваша підтримка є неоціненною допомогою для медичних працівників, яка дає можливість покращити якість та оперативність діагностики, а також сприяє швидшому одужанню наших пацієнтів.
Ваш внесок є прикладом небайдужості та справжнього благодійництва. Завдяки вам наші пацієнти отримають необхідну допомогу на сучасному рівні. Щиро дякуємо за вашу турботу та бажаємо вам успіху у всіх подальших починаннях!
З повагою, колектив КНП «Кіровоградська обласна лікарня».

  • Більше


30.10.2024

Серцево-судинні захворювання - загроза здоров’ю населення.

Серцево-судинні захворювання залишаються однією з найсерйозніших загроз здоров’ю населення.
З метою покращення надання медичної допомоги пацієнтам кардіохірургічного профілю, 8 листопада 2024 року до КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» завітають провідні фахівці з «Інституту серця МОЗ України».
Завдяки такому консультативному візиту пацієнти з серцево-судинними захворюваннями в Кіровоградській області отримають можливість безкоштовної діагностики та оцінки лікування з боку провідних фахівців в галузі кардіохірургії. Огляд передбачає проведення ЕхоКГ пацієнтам з широким спектром серцевих патологій, включно з ішемічною хворобою серця, набутими вадами, аневризмою аорти, вродженими вадами у дорослих, пухлинами серця.
Ця ініціатива, організована Інститутом серця МОЗ України, спрямована на поліпшення доступу до сучасної діагностики та консультацій в регіонах, що є важливим кроком для своєчасного виявлення та подальшого лікування серцевих захворювань.

  • Більше

    У складi консультативної бригади:- Харенко Ю.О. - кандидат медичних наук, лікар-кардiохiрург вiддiлення набутих вад серця.- Лимар В.Л. - лiкар-кардiолог, спецiалiст з ЕхоКГ дiагностики.
    За додатковою інформацією звертатись за номерами телефонів:+380990671427+380522397418+380522397218

24.10.2024

Графік чергувань лікарів нейрохірургів по телемедицині на листопад 2024 року.

● Борунов А.В. - 1, 2, 3, 4
● Звоздяк Р.Т. - 5, 6, 7, 8
● Козуля І.Ю. - 9, 10, 11, 12
● Орець Д.В. - 13, 14, 15, 16
● Романьков А.В. - 17, 18, 19, 20
● Рябоконь Е.В. - 21, 22, 23, 24
● Ярошенко І.В. - 25, 26, 27, 28, 29, 30

  • Більше


21.10.2024

Ігрова залежність

17.10.2024

Соціальна ініціатива.

Соціальна ініціатива «Будь свідомим. Пройди чекап у кардіолога. Дочекайся близьких з фронту».

  • Більше


11.10.2024

До вашої уваги!

У відділенні консультативної поліклініки КНП "Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради" проводяться огляди лікарем-психіатром з видачею довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.
Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду

  • Більше


01.10.2024

Яка медична допомога надається внутрішньо переміщеній особі при інфаркті

Безоплатна медична допомога при інфаркті міокарда надається у 78 лікарнях країни, за договором із НСЗУ в межах пакету "Медична допомога при гострому інфаркті міокарда". Тож незалежно від місця реєстрації чи статусу, пацієнт може розраховувати на всі необхідні діагностичні обстеження та лікування.

Інфаркт міокарда - це небезпечний для життя патологічний стан, який розвивається через гостре порушення коронарного кровообігу.

Серед факторів, що підвищують ризики розвитку інфаркту міокарда - хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, схильність до тромбозу, високий рівень холестерину в крові, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, шкідливі звичка та малорухливий спосіб життя.

Як розпізнати симптоми інфаркту:
• різкий біль, печіння в грудях;
• нерівномірне серцебиття;
• відчуття здавлювання за грудиною;
• поширення болю на нижню щелепу, шию, плечі, руки;
• задишка;
• нудота;
• запаморочення;
• сильна слабкість;
• холодний піт.

  • Більше

    Людина з підозрою на інфаркт потребує термінової медичної допомоги. Несвоєчасне отримання медичної допомоги викликає незворотні зміни в серцевому м’язі та може спричинити зупинку серця.

    Якщо у людини є ознаки інфаркту, то першочергово необхідно зателефонувати 103, описавши оператору симптоми. У такому випадку бригада екстреної медичної допомоги одразу доставить постраждалого з підозрою на інфаркт у той найближчий медзаклад, що має договір з НСЗУ на лікування інфаркту. Наголошуємо, що під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення не мають. Пацієнт з підозрою на інфаркт отримує усю необхідну екстрену діагностику безоплатно, а в разі підтвердження діагнозу - повний спектр медичної допомоги. Своєчасна медична допомога та дотримання маршруту пацієнта з інфарктом підвищує шанси на повноцінне одужання.

    Медична допомога при інфаркті є безоплатною за Програмою медичних гарантій. Тому вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень - неправомірні.

    Безоплатні послуги з лікування гострого інфаркту міокарда, які отримує пацієнт:
    • Первинний огляд, оцінка загального стану та життєво важливих функцій.
    • Екстрене визначення основних біохімічних показників і специфічних кардіологічних тестів крові для підтвердження пошкодження міокарда, диференціальної діагностики та динамічного спостереження.
    • Проведення лабораторних досліджень у цілодобовому режимі у закладі, зокрема: клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові; коагуляційний гемостаз; глюкоза; кількісне визначення маркерів ушкодження міокарда та ін.
    • Проведення інструментальних досліджень у цілодобовому режимі, зокрема: ангіографічне дослідження коронарних судин; електрокардіографія; ехокардіографія; рентген грудної клітки тощо.
    • Проведення екстрених катетеризацій коронарних артерій серця та відновлення максимально можливого кровотоку.
    • Знеболення та анестезіологічне забезпечення на всіх етапах діагностики та лікування.
    • Проведення термінових консультацій лікарями інших спеціальностей.
    • Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, рентгенконтрастними засобами та медичними виробами для коронарографії, ангіопластики та стентування, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами.
    • Надання послуг з реабілітації в гострому реабілітаційному періоді.
    • Харчування в умовах стаціонару.

    Як переконатися, що пацієнта доставили в лікарню, де лікують інфаркт міокарда:
    1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інфаркту, знаходяться поруч.
    2. На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду "Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій". Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та "Групу послуг" - 6 "Медична допомога при гострому інфаркті міокарда". Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інфаркт.

    Як поскаржитись у випадках неправомірного вимагання коштів:
    Якщо внутрішньо переміщеній особі пропонували придбати ліки власним коштом, оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, здійснити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку пацієнту або особі, яка супроводжує, потрібно подати звернення щодо порушення:
    • зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
    • оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ "Громадянам", далі - "Зворотній зв’язок". Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги.

    Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».

26.09.2024

Графік чергувань лікарів нейрохірургів по телемедицині на жовтень 2024 року.

● Борунов А.В. - 25, 26, 27● Звоздяк Р.Т. - 28, 29, 30, 31● Козуля І.Ю. - 21, 22, 23, 24 ● Орець Д.В. - 7, 8, 9, 10, 11● Романьков А.В. - 12, 13, 14, 15● Рябоконь Е.В. - 16, 17, 18, 19, 20● Ярошенко І.В. - 1, 2, 3, 4, 5, 6

  • Більше


11.09.2024

"Доступні ліки для ВПО"

Які ліки пацієнти зі статусом ВПО можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою за програмою "Доступні ліки"?
Дбати про своє здоров’я важливо всім й усюди незалежно від місця проживання: постійного чи тимчасового. Особливо гостре це питання для пацієнтів зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які мають хронічні захворювання або стани, і потребують регулярного прийому ліків.
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою, скориставшись програмою реімбурсації «Доступні ліки», що входить до Програми медичних гарантій.
Реімбурсація – це повне або часткове відшкодування аптечним закладам вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі е-рецепта, за рахунок коштів Програми медичних гарантій. Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на найпоширеніші хронічні захворювання. При цьому, ці захворювання ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

  • Більше

    Які ліки можна отримати безоплатно чи з частковою доплатою?
    До програми реімбурсації включені ліки з доведеною ефективністю. На сьогодні «Доступни ліки» охоплюють понад 500 торгових назв за такими напрямами:• для лікування серцево-судинних захворювань (зокрема, профілактика інсультів та інфарктів)• лікування цукрового і нецукрового діабету, діабету 2 типу• препарати інсуліну• медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові (тест-смужки)• проти хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів (астма)• проти розладів поведінки і психіки, епілепсії• для лікування хвороби Паркінсона• імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді• опіоїдні анальгетики (знеболювальні для паліативних пацієнтів з онкологією)
    Для отримання лікарських засобів за програмою реімбурсації потрібен електронний рецепт. Як і в кого його отримати, розповідаємо далі.
    1. Звернутися до лікаря.
    Запишіться на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу – сімейного лікаря, терапевта або педіатра. На підставі оцінки стану здоров’я та медичних показань лікар скерує вас до лікаря-спеціаліста і/або видасть е-рецепт.
    Залежно від виду захворювання, маршрут пацієнта буде різнитися:• при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті 2 типу, бронхіальній астмі – необхідно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;• для отримання препаратів інсуліну або лікування нецукрового діабету – до ендокринолога• для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра• для лікування епілепсії – до психіатра або невролога• при хворобі Паркінсона – до невролога• імуносупресивні препарати для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді – трансплант-координатор.• щоб отримати опіоїдні анальгетики – до сімейного або лікуючого лікаря. 2. Отримати е-рецепт.
    На прийомі лікар-спеціаліст створить план лікування в електронній системі охорони здоров’я і випише перший е-рецепт. Пацієнту прийде смс з 16-значним кодом, яке на телефон пацієнта надійде з електронної системи охорони здоров'я. Якщо телефону немає – лікар може роздрукувати інформаційну довідку з кодом. Зверніть увагу: на підставі створеного плану лікування наступні е-рецепти може виписувати лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Щодо імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише трансплант-координатор.  Термін дії е-рецепта складає 30 днів. Щоб отримати ліки наступного разу, необхідне буде повторно звернутися до лікаря: особисто або за телефоном.
    3. Отримати ліки у найближчій аптеці, що працює за програмою реімбурсації.
    Завітати до аптеки, що має договір з НСЗУ, назвати працівнику 16-значний код рецепту та отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою.
    Як знайти аптеку, що бере участь у програмі реімбурсації? • такі аптеки чи аптечні пункти можна впізнати візуально за наліпкою на дверях: «Тут є «Доступні ліки». • зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір із НСЗУ, відпускає ліки за необхідним напрямком.• знайдіть найближчу аптеку з договором із НСЗУ через дашборд на сайті НСЗУ «Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за еРецептом». У меню зліва оберіть ваш населений пункт, а у фільтрі «Програма е-рецепту» потрібний напрямок програми реімбурсації. Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та телефоном. Радимо попередньо зателефонувати в аптеку та уточнити, чи є потрібний лікарський засіб в наявності. • скористатися можливістю замовлення «Доступних ліків» Укрпоштою. Для цього потрібно зателефонувати до контакт-центру Укрпошти за номером 0800300545 та керуючись підказкам у голосовому меню зв’язатися з фахівцем. Але замовленню та доставці не підлягають наркотичні препарати та інсуліни.• знайти аптеку через чат-бот «Спитай Гриця». Слідуйте за вказівками чат-боту і він вкаже, де найближча аптека.
    Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».
    Реєстр лікарських засобів і медичних виробів - http://www.drlz.com.ua/Електронна карта місць відпуску лікарських засобів - https://cutt.ly/bevliJajІнструкція, як замовити ліки Укрпоштою - https://bit.ly/3Wf5N6RЧат-бот «Спитай Гриця» - https://t.me/SpytaiGrytsia_bot

09.09.2024

Чат-бот з вакцинації.

Задля збереження здоров'я українців важливо, щоб програма імунізації в Україні безперервно працювала, попри умови воєнного стану, перебої з електропостачанням, обмежену роботою медичних закладів під час повітряних тривог.

Також важливо, щоб люди мали змогу отримати актуальну інформацію про вакцинацію та відповіді на свої питання будь-де, максимально зручно для себе.

Щоб сприяти досягненню цієї мети, ГС «Коаліція за вакцинацію» розробила онлайн сервіс - чат-бот з вакцинації.

Цей інструмент, яким зручно користуватися з мобільного телефону, інформує про:
- інфекційні ризики для українців та захист від інфекцій;
- відповіді на поширені запитання про вакцини та щеплення;
- офіційні ресурси з інформацією про інфекції та вакцинацію.

Уже зараз чат-бот може розрахувати графік щеплень за датою народження людини. Надалі його функціонал планується розширити таким чином, щоб з його допомогою можна було записатись на вакцинацію, зв’язатись зі своїм лікарем.

  • Більше


05.09.2024

Щиро дякуємо Благодійному фонду "Заради дитини".

Щиро дякуємо Благодійному фонду "Заради дитини" за надзвичайно важливий подарунок — реанімаційний автомобіль для новонароджених. Ваша підтримка є неоціненною допомогою для малюків, які потребують термінової медичної допомоги, і значно підвищує шанси на збереження їхніх життів.
Цей реанімаційний автомобіль стане важливим елементом у системі невідкладної медичної допомоги та допоможе врятувати багатьох дітей у найскладніших ситуаціях.
Ваша благодійна діяльність є свідченням великого серця та відданості найвищим гуманітарним цінностям.
Дякуємо за вашу віру в краще майбутнє і за кожен врятований дитячий подих!

  • Більше


26.08.2024

Графік чергувань лікарів нейрохірургів по телемедицині на вересень 2024 року.

● Борунов А.В. - 1, 2, 3, 4, 5● Звоздяк Р.Т. - 23, 24, 25, 26, 27● Козуля І.Ю. - 11, 12, 13, 14 ● Орець Д.В. - 19, 20, 21, 22● Романьков А.В. - 28, 29, 30● Рябоконь Е.В. - 15, 16, 17, 18● Ярошенко І.В. - 6, 7, 8, 9, 10

  • Більше


24.08.2024

Вітаємо з Днем Незалежності України!

Вітаємо з Днем Незалежності України!
Нехай наша рідна країна завжди буде вільною, сильною і незалежною.
Бажаємо кожному українцю миру в серці, добробуту в родині та віри в світле майбутнє нашої держави.

  • Більше


18.08.2024

Тренінг з гострої реабілітації при травмах спинного мозку.

16-17 серпня 2024 року на базі КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (World Health Organization) спеціалістами КП «Рівненський обласний госпіталь» Рівненської обласної ради проведено тренінг з гострої реабілітації при травмах спинного мозку.

Впродовж двох днів лікарі-спеціалісти, фахівці з реабілітації та сестри медичні навчалися Міжнародному стандарту неврологічної класифікації травм спинного мозку та підвищували рівень знань щодо реабілітації після травм спинного мозку в гострому реабілітаційному періоді.

  • Більше


17.08.2024

Куди можуть звернутися внутрішньо переміщені особи для отримання допомоги щодо психічного здоров’я?

Стреси, недосипання, негативні спогади, переїзди, втрата і розлука з близькими, кризові ситуації через війну впливають на психічне здоров’я. Все це часто супроводжує внутрішньо переміщених осіб. Зволікання із отримання кваліфікованої допомоги погіршує психічне самопочуття та впливає на здоров’я безпосередньо.

Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров’я. Вона покривається Програмою медичних гарантій.

До кого звернутися щодо психічного здоров’я?
З питаннями щодо психічного здоров’я можна звернутися у першу чергу до сімейного лікаря, терапевта або педіатра для дитини, з яким укладено декларацію. Нині майже 12 тисяч лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психічну допомогу. Ці лікарі працюють в закладах, які мають договір із Національною службою здоров’я України на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

  • Більше

    То ж до лікаря слід звернутися, якщо є такі симптоми: • відчуття тривоги, нервування, напруженості;• перепади настрою: від апатії до збудженості;• проблеми з пам’яттю;• порушення сну і харчової поведінки;• постійні дратівливість, роздратованості і злість;• панічні атаки, нав’язливі думки;• гостра реакція на стрес;• нездатність концентрувати увагу;• слухові або зорові галюцинації;• та інші, які знижують якість життя.
    Опишіть лікарю, що свій стан. Лікар, за згоди пацієнта, проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки та за потреби надасть допомогу при неускладнених симптомах. Або, у разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги – психолога, психотерапевта або психіатра.
    Також пацієнти можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення.
    Яку допомогу може надати сімейний лікар?За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, яке включатиме: • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;• направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);• першу психологічну допомогу – не тільки пацієнтові, а й членам родини, які доглядають за ним;• застосування психосоціальних (психоосвіти, роботи з психосоціальними стресогенними чинниками, сприяння участі у повсякденній діяльності та інше), а також фармакологічних та поведінкових втручань.• складання плану ведення та лікування пацієнта/пацієнтки з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;• моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;• забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;• за відсутності позитивної динаміки у стані пацієнта/пацієнтки – направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів), взаємодія з цими лікарями тощо.
    Як знайти медичний заклад, де можна отримати допомогу щодо психічного здоров’я?1. зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади з фахівцями, які надають допомогу щодо психічного здоров’я. Запишіть контакти і телефони, які продиктує оператор;2. або знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді “Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”, де зібрані всі надавачі за цим напрямом. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт, рівень медичної допомоги (первинна, амбулаторна чи стаціонарна) та оберіть спеціалізацію лікаря. На карті залишаться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам.
    Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».

16.08.2024

Військові та ветерани можуть безоплатно лікувати зуби в 100 стоматологічних закладах України.

Військові та ветерани окрім зубопротезування можуть безоплатно отримати послуги із лікування зубів в межах пілотного проєкту “Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України”.

Пролікувати зуби нині можна в 100 стоматологічних закладах України, які мають договір із НСЗУ. Отримати стоматологічну допомогу можна майже в усіх областях, окрім тимчасово окупованих Луганської області та Криму.
Найбільше стоматологічних закладів з договором у:
• Дніпропетровській області – 10,
• Полтавській та Чернігівській – по 9,
• Сумській та Харківській – по 8.
Щодня кількість закладів збільшується, адже укладення договорів продовжується.

Хто може отримати комплексну стоматологічну допомогу безоплатно?
Отримати послуги з лікування зубів можуть:
• ветерани війни, особи з інвалідністю внаслідок війни;
• учасники бойових дій;
• військовослужбовці, які поки не отримали статус учасника бойових дій, але продовжують виконувати бойові завдання.
Послугу можна отримати як за направленням лікаря, так і за самозверненням.

  • Більше

    На яку суму можна отримати стоматологічну допомогу?
    Гранична вартість наданих медичних послуг із зуболікування (послуга №2) не може перевищувати 24952 гривні.

    Що безоплатно гарантовано військовослужбовцям та ветеранам в межах пакету за групою послуг №2 “Зуболікування”?
    Послуги із лікування зубів включають такий обсяг медичної допомоги:
    1. Проведення первинного огляду пацієнта/пацієнтки з оцінкою стану стоматологічного здоров'я.
    2. Проведення рентгенологічних досліджень, зокрема:
    • внутрішньоротової та/або позаротової рентгенографії, цифрової (радіовізіографії);
    • ортопантомографії.
    3. Надання стоматологічної допомоги,зокрема, як етап лікування та підготовки до зубопротезування):
    • лікування карієсу та його ускладнень;
    • лікування травматичних та нетравматичних ушкоджень зубів та їх опорного апарата;
    • відновлення анатомічної форми зубів, включаючи встановлення стоматологічного штифта;
    • хірургічне та нехірургічне видалення зубів.
    4. Своєчасне знеболення на всіх етапах лікування під час надання стоматологічної допомоги (за потребою).
    5. Надання невідкладної медичної допомоги пацієнту/пацієнтці, виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги за потреби та надання невідкладної медичної допомоги до її прибуття.
    6. Направлення пацієнта/пацієнтки для отримання спеціалізованої медичної допомоги, інших медичних послуг, у тому числі послуг із зубопротезування.
    7. Дотримання принципів безбар'єрності та інклюзії при наданні медичної допомоги.

    Як знайти стоматологію, де ветеран може лікувати зуби безоплатно?
    Отримати медичні послуги із зуболікування безоплатно військовослужбовці та ветерани можуть в закладах, які уклали договір з НСЗУ.

    Є кілька варіантів, як знайти медичний заклад з договором:
    1. Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Скажіть оператору, в якій області хочете отримати послуги з лікування зубів. Оператор продиктує телефони та адреси стоматологічних закладів.
    2. Або самостійно знайдіть медзаклад на онлайн-карті НСЗУ “Надавачі медичних послуг за напрямом "Зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України".
    У полі фільтрів зліва оберіть область або населений пункт. На сторінці залишаться відібрані заклади з інформацією про графік роботи, телефонами для зв’язку та адресою.

13.08.2024

Як людині зі статусом внутрішньо переміщеної особи укласти декларацію з сімейним лікарем?

Ви вимушені були покинути своє постійне місце проживання і переїхати в інший регіон? Ваш сімейний лікар чи педіатр залишився за попереднім місцем проживання? На новому місці проживання у вас народилася дитина? Саме в таких ситуаціях опиняються люди зі статусом вимушено переміщеної особи. Незалежно від місця проживання або реєстрації, вони можуть в повному обсязі отримувати медичну допомогу. Оскільки медична допомога не прив’язана до місця реєстрації чи проживання, внутрішньо переміщена особа може вільно обирати сімейного лікаря, терапевта і педіатра для укладення декларації у будь-якому медичному закладі. Як це зробити, розповідаємо далі.
1. Визначитися з лікарем.
Спочатку потрібно обрати найближчий або найбільш зручно розташований заклад первинної медичної допомоги. Це може бути як комунальний заклад, так і приватний або лікар ФОП, з договором із НСЗУ. Знайти їх можна за допомогою аналітичної панелі (дашборду) Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги.

  • Більше

    Використовуйте фільтри, щоб швидко отримати потрібну інформацію про заклад:
    • населений пункт;
    • форма власності (комунальна чи приватна, ФОП);
    • спеціалізація лікарів (сімейний лікар, терапевт, педіатр);
    • ПІБ лікаря, якщо знаєте конкретного лікаря і хочете перевірити, чи можна з ним укласти декларацію.

    Після вибору фільтрів, на дашборді з’явиться інформація про заклад:
    • адреса, графік роботи і контакти медичного закладу
    • дані про кожного лікаря первинної медичної допомоги: прізвище, ім’я по батькові та кількість декларацій, які лікар вже має.

    Ліміт декларацій для сімейного лікаря – 1800, терапевта – 2000, педіатра – 900. Якщо лікар досяг ліміту, то він на свій розсуд приймає рішення щодо укладення декларації понад ліміт. Якщо лікар не досяг ліміту – він не може відмовити в укладенні декларації.

    Другий спосіб знайти лікаря первинної медичної допомоги – зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оператор в телефонному режимі допоможе знайти найближчий заклад первинної медичної допомоги та перелік лікарів, які укладають декларації. Оператор назве адресу, контакти закладу і його графік роботи. Зателефонуйте в заклад та запишіться до лікаря для укладення декларації.

    Укладення декларації як в комунальному закладі, так і в приватному, – безоплатні. Вимагання коштів за укладення декларації або оплати першого візиту – неправомірне. Так само, немає обмежень на кількість звернень до лікаря або отримання направлень немає.

    2. Що потрібно для укладення декларації.

    Для укладення декларації потрібно записатися на прийом до обраного лікаря. Зробити це можна через реєстратуру медзакладу.

    На прийом пацієнту потрібно взяти:
    • паспорт
    • ідентифікаційний код
    • свідоцтво про народження дитини – якщо декларація укладатиметься із педіатром або сімейний лікар обслуговуватиме дитину
    • телефон, на який приходитимуть смс з електронної системи охорони здоров’я. Зокрема, смс з кодом підтвердження про вибір лікаря.

    Для укладення декларації, працівник медзакладу введе ваші дані в електронну систему. На мобільний надійде СМС з кодом підтвердження.

    Після цього, лікар роздрукує декларацію з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі дані правильні. Якщо потрібно — працівник внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз. Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один ви забираєте з собою, інший залишається у закладі.

    Якщо ви вже маєте укладену декларацію з іншим лікарем – з нею нічого робити не треба. Укладання нової декларації автоматично фіксується в електронній системі охорони здоровʼя та водночас анулює попередню.

    3. Користуватися перевагами декларації з лікарем.

    Маючи декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, пацієнт зі статусом внутрішньо переміщеної особи отримує безоплатні послуги з діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень, може оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.

    Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».

08.08.2024

TURis - мінімально інвазивна хірургічна процедура.

Основна перевага TURis полягає в тому, що для іригації (промивання) під час процедури використовується фізіологічний розчин (сольовий розчин) замість дистильованої води або інших розчинів, що знижує ризик електролітних розладів і побічних ефектів.

TURis зазвичай використовується для лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози (ДГПЗ) та інших урологічних станів.

Переваги TURis:
- Мінімальна інвазивність.
- Короткий період відновлення.
- Зниження ризику ускладнень, таких як кровотеча та інфекція.

TURis вважається безпечною та ефективною процедурою для пацієнтів з урологічними проблемами, які потребують хірургічного втручання.

  • Більше


07.08.2024

Що треба знати людині зі статусом ВПО для отримання безоплатної медичної допомоги?

Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн. українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в однаково повному обсязі, незалежно від місця реєстрації чи місця проживання. Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка зокрема, покриває потреби внутрішньо переміщених осіб.
Програма медичних гарантій включає всі основні види медичної допомоги:- екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);- первинної медичної допомоги;- спеціалізованої медичної допомоги;- паліативної медичної допомоги;- реабілітації у сфері охорони здоров’я;- медичної допомоги дітям до 16 років;- медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами;- безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».

  • Більше

    Вхідною точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального закладу, або приватного, чи працювати як ФОП за договором із НСЗУ. Пацієнтам, які тимчасово проживають в інших населених пунктах України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.

    Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксуються в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.

    Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів-спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.

    Зверніть увагу! Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до: гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра, стоматолога.

    Як знайти медзаклад із договором із НСЗУ?

    Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна:
    - на дашборді НСЗУ Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги
    - зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77.

    Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи.

    Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».

30.07.2024

Графік чергувань лікарів нейрохірургів по телемедицині на серпень 2024 року.

● Борунов А.В. - 24, 25, 26, 27● Звоздяк Р.Т. - 28, 29, 30, 31● Козуля І.Ю. - 8, 9, 10, 11 ● Орець Д.В. - 16, 17, 18, 19● Романьков А.В. - 20, 21, 22, 23● Рябоконь Е.В. - 12, 13, 14, 15● Ярошенко І.В. - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

  • Більше


23.07.2024

27 липня - День медичного працівника.

Шановні медичні працівники!
Вітаємо вас із професійним святом – Днем медичного працівника!
Ваша праця є неоціненною і важливою для кожного з нас.
Ви щодня стоїте на варті здоров'я та життя людей, даруючи їм надію та допомогу.
Бажаємо вам міцного здоров'я, професійних успіхів, витримки та оптимізму.
Нехай у вашій праці буде якомога більше вдячних пацієнтів, а у вашому житті – радості, любові та благополуччя!
Зі святом вас!

  • Більше


23.07.2024

Перкутанна нефролітотомія.

Перкутанна нефролітотомія (PNL) також відома як перкутанна нефролітотрипсія (PCNL). Це хірургічна процедура, яка застосовується для видалення великих або складних каменів у нирках, які неможливо видалити менш інвазивними методами, такими як літотрипсія ударними хвилями (ESWL).
Основні етапи операції PNL включають:
1. Доступ до нирки: Через невеликий розріз на шкірі (приблизно до 1см) під контролем УЗД та за допомогою рентген навігації лікар робить доступ до порожнинної системи нирки.
2. Введення нефроскопа: Через тубус нефроскопа вводять нефроскоп (спеціальний ендоскоп), який дозволяє оглядати внутрішню структуру нирки.

  • Більше

    3. Дроблення каменів: За допомогою ультразвукових, лазерних або пневматичних інструментів камені дроблять на дрібніші фрагменти.

    4. Видалення каменів: Дрібні фрагменти видаляють за допомогою спеціальних інструментів або промивання.

    Переваги PNL включають високу ефективність при видаленні великих або складних каменів і меншу інвазивність порівняно з відкритими хірургічними методами. Операція зазвичай проводиться під загальною або регіональною анестезією і вимагає коротшого періоду відновлення.

19.07.2024

Важливі поради щодо поводження з водою у пляшках.

Важливі поради щодо поводження з водою у пляшках, яких потрібно дотримуватись завжди.

Не зберігайте воду на сонці: Сонячні промені можуть нагрівати пластикові/скляні пляшки, що сприяє виділенню шкідливих хімічних речовин у воду. Зберігайте воду в прохолодному, темному місці.

Перевіряйте термін придатності: Як і будь-який інший продукт, бутильована вода має свій термін придатності. Вживайте воду до вказаної дати, щоб уникнути потенційних проблем зі здоров'ям.

Зберігайте воду в закритих пляшках: Щоб запобігти потраплянню бактерій і забруднень, завжди закривайте пляшку після використання. Відкрита пляшка може стати місцем розмноження мікроорганізмів.

Використовуйте воду протягом декількох днів після відкриття: Відкрита пляшка води повинна бути використана протягом 3-5 днів. Після цього часу якість води може почати погіршуватися.

  • Більше

    Зберігайте воду подалі від хімічних речовин: Не зберігайте бутильовану воду поруч з агресивними хімікатами, наприклад, миючими засобами, оскільки пластикові пляшки можуть вбирати запахи та речовини з навколишнього середовища.

    Не заморожуйте бутильовану воду: Пластик може тріскатися або деформуватися при заморожуванні, що може призвести до потрапляння хімічних речовин у воду.

    Використовуйте фільтри для багаторазових пляшок: Якщо ви використовуєте багаторазові пляшки, інвестуйте у фільтр для води. Це допоможе забезпечити додатковий рівень очищення та покращити смак води.

    Регулярно мийте багаторазові пляшки: Якщо ви користуєтесь багаторазовими пляшками, мийте їх щодня з мийним засобом і теплою водою, щоб запобігти розмноженню бактерій.

    Не використовуйте одноразові пляшки повторно.

18.07.2024

Як захиститися від сонця та спеки.

Дотримання цих простих правил допоможе вберегти своє здоров’я під час спеки:
- Захищайте голову та якнайбільшу площу шкірного покриву від прямого сонячного проміння. Найкращий варіант — крислатий капелюх, який затіняє вуха, потилицю та обличчя. Також обирайте легкий, вільний і світлий одяг, бажано з довгими рукавами. Носіть сонцезахисні окуляри — із захистом від UVA- і UVB-променів.
- Уникайте перебування на сонці з 11:00 до 16:00. У цей час ультрафіолетове випромінювання найагресивніше. По вулиці пересувайтесь у тіні, а також використовуйте парасольки.
- Слідкуйте за УФ-індексом на сайтах погоди чи у додатках — чим він вищий, тим більша небезпека для шкіри й очей. Індекс 6 і вище вважається небезпечним.

  • Більше

    - Залишати дітей і тварин у автівці у спеку — смертельно небезпечно. Якщо на вулиці 30°C, то в салоні авто, припаркованого на сонці, температура сягає 40°C вже за 10 хвилин, а за годину - 53°C.
    - Пийте багато води, якщо до цього немає протипоказань. Підтримувати водний баланс - необхідність. Якщо не відчуваєте спраги, пийте невеликими порціями.

    - Уникайте солодких напоїв, кави та алкоголю - вони посилюють зневоднення.

    - Якщо у вас підвищений кров’яний тиск або інші хронічні захворювання - проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо кількості вживання рідин.

    - Використовуйте сонцезахисний крем, щоб уникнути сонячних опіків. Ефективними вважають креми широкого спектру з фактором захисту від сонця SPF 30 або вище - інформацію про SPF шукайте на упаковці.

    - Їжте «легкі» страви: овочеві супи й салати без м’яса, фрукти, йогурти, нежирне м’ясо.

    - Уникайте гострих спецій та жирних страв - вони здатні підвищувати температуру тіла.

    - Уникайте надмірних фізичних навантажень на свіжому повітрі опівдні. Якщо не хочеться відмовлятися від занять спортом, то в спеку варто починати виконання вправ поступово. Якщо відчуєте слабкість або запаморочення, зупиніться і перейдіть у тінь.

    Пам’ятайте, що небезпечно перебувати довгий час не лише під прямим сонячним промінням, а й у спекотних приміщеннях.

    Що робити, якщо людина зазнала сонячного або теплового удару:

    - перемістіть людину в тінь,
    - зніміть з неї верхній одяг і зволожте шкіру,
    - якщо людина може пити, дайте прохолодної води або інший напій без алкоголю чи кофеїну,
    - телефонуйте 103 або 112.

08.07.2024

До Всесвітнього дня боротьби з алергією.

За даними ВООЗ, алергія виходить у лідери за поширеністю. Щороку спостерігається стрімке зростання захворюваності на цю недугу. Якщо 20 років тому алергіком був кожний 10-й дорослий житель нашої планети і кожна 4-та дитина, то сьогодні від 20 до 40% людей страждають від цієї хвороби. Це означає, що приблизно кожний 3-й мешканець земної кулі – алергік, незалежно від віку та національності. Науковці вважають, що зростання алергічних патологій в усьому світі пов’язане з погіршенням екологічної ситуації, якості харчових продуктів, щоденним контактуванням з косметикою та засобами побутової хімії, а також із генетичними мутаціями.
Проблема алергії настільки актуальна, що 8 липня за рішенням Всесвітньої організації алергії (WAO) і Всесвітньої організації імунопатології (WIPO) в усьому світі, починаючи з 2005 року, відзначають «Всесвітній день боротьби з алергією». Проведення цього дня різноманітних заходів має на меті привернути увагу суспільства до проблеми алергічних захворювань, а також їх своєчасної профілактики.

  • Більше

    1906 року австрійський лікар Пірке ввів поняття «алергія» для характеристики зміненої реактивності організму. Речовини, що викликають алергію, носять назву алергенів-антигенів. Алергією є гостра реактивність організму, що виявляється у неадекватній реакції на деякі речовини, не шкідливі для більшості людей. Такі речовини називаються алергенами, причому вони можуть бути як природного, так і хімічного походження. Алергени викликають різні реакції імунної системи, коли потрапляють до організму при диханні, травленні та безпосередньому контакті зі шкірою. Алергічні захворювання негативно впливають на якість життя пацієнтів і призводять до значних економічних збитків.

    Сьогодні виділяють наступні причини алергії, здатні викликати розвиток алергічного захворювання:

    • Надмірно стерильні побутові умови у повсякденному житті, можуть призвести до порушення імунної системи у бік алергічних проявів.
    • Спадковість. Доведено, що алергія здатна передаватися дітям від батьків, частіше по материнській лінії. Майже у 70% випадків захворюваності дітей на цю недугу мати страждає будь-якою формою алергії, близько 30% – якщо алергіком є батько і 80% – якщо алергія спостерігається у обох батьків.
    • Захворювання внутрішніх органів. Поштовхом до розвитку алергічної реакції є різні захворювання шлунково-кишкового тракту, нервової і ендокринної систем.
    • Екологічні фактори. Досягнення сучасної цивілізації часто є причиною виникнення алергічного захворювання. Це і численні різноманітні хімічні речовини, і агресивні аерозолі. Практично всі сучасні харчові продукти містять гормони, антибіотики, біологічно активні речовини тощо. Люди піддаються практично постійному впливу електромагнітного випромінювання. Усе це призводить до стрімкого зростання алергічної патології.
    • Часті інфекційні захворювання, якщо вони спостерігаються особливо в ранньому віці, створюють серйозні причини для майбутнього розвитку алергії.

    Найбільш поширеними алергенами є:

    • Пилок рослин – основна причина сезонних спалахів алергії.
    • Кліщі, які разом з пилом потрапляють в організм людини через дихальні шляхи.
    • Пліснява, спори якої легко переносяться з повітрям (їх важко знищити, оскільки вони легко проходять через фільтри та маски).
    • Тварини. Алергія на тварин може з’явитись після спілкування з собакою, кішкою, кроликом, хом’яком, конем, пташкою. Її викликає не шерсть, як вважає більшість, а речовини, що знаходяться у відмерлих лусочках шкіри, слині та сечі тварини.
    • Укуси комах, що викликають не лише біль, печію, набряки і почервоніння. Алергічна реакція на укус бджоли, мурахи чи оси може призвести до анафілактичного шоку, який загрожує життю людини.
    • Продукти харчування також можуть бути потенційним джерелом алергії.
    • Хімічні речовини – косметика, пральні порошки, розчинники тощо.
    • Медикаменти. Алергічну реакцію може викликати будь-який препарат.

    Розвиток алергії, залежно від взаємодії алергену та організму людини, має різноманітні патологічні прояви – поліноз, бронхіальна астма, кропив’янка, набряк Квінке і навіть анафілактичний шок.

    Найбільш дієвими засобами профілактики алергічних захворювань є: знищення бур’янових рослин; часте ретельне вологе прибирання приміщень з обов’язковим миттям всіх поверхонь, глибоким чищенням ковдр, килимів та м’яких меблів; використання гіпоалергенних косметичних засобів та побутової хімії; правильне раціональне харчування; фізична активність, тобто здоровий спосіб життя.

    Якщо ви страждаєте на алергію додержуйтеся таких правил: під час цвітіння рослин намагайтеся виїхати до іншої кліматичної зони, а якщо це не можливо, то намагайтеся рідше бувати на вулиці; відмовтеся від прогулянок на природі вранці та вдень, коли дерева і рослини виділяють найбільшу кількість пилку; не виходьте з будівель у спеку та вітряну погоду; здійснюйте прогулянки у похмурі та дощові дні; користуйтеся на вулиці сонцезахисними окулярами; після повернення додому прийміть душ, промийте ніс та очі;не займайтесь самолікуванням і у разі появи проявів алергії обов’язково звертайтесь до лікаря.

05.07.2024

Тепловий удар: як уникнути перегріву під час сильної спеки.

Синоптики зазначають, що цими днями Україна є найспекотнішою країною Європи. А тому зараз важливо особливо уважно ставитися до власного здоров’я, а також – до здоров’я найвразливіших близьких: дітей, підлітків, людей літнього віку. Вони найчастіше потерпають від екстремальної спеки.
Якщо людина довго перебуває під впливом прямих сонячних променів або у теплому приміщенні, у неї може розвинутися небезпечний стан – тепловий удар. Він виникає внаслідок перегрівання тіла та порушення теплового балансу. Цей стан вимагає невідкладної допомоги лікарів.
Коли варто запідозрити тепловий удар?Якщо ви піддавалися впливу екстремальних температур, наприклад, займалися спортом чи працювали на вулиці у спеку, а тепер почуваєтеся зле, то такі симптоми можуть свідчити про те, що ви маєте тепловий удар: • сплутаність свідомості, дезорієнтація,• нудота і блювання,• сильний головний біль,• прискорене серцебиття,• утруднене дихання,• почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра,• короткочасна втрата свідомості, • підвищення температури тіла,• втома.

  • Більше

    Як уникнути теплового удару?1. Уникайте надмірної спеки. Найспекотніші години (з 10 до 16 години) проводьте у тіні або в приміщені, уникайте прямих сонячних променів.2. Охолоджуйте приміщення. Щоби зберегти електроенергію, не використовуйте кондиціонери. Відкривайте на ніч вікна, а вдень – навпаки закривайте. Можна повісити на вікна світловідбивну плівку.3. Охолоджуйте тіло. Якомога частіше приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою4. Пийте багато рідини. Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну, навіть якщо не відчуваєте спраги.5. Носіть легкий одяг. Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.6. Уникайте фізичних навантажень в спеку. Обмежте фізичну активність в найбільш спекотні години дня.7. Приділяйте увагу знакам теплового стресу. Слідкуйте за своїм самопочуттям та самопочуттям близьких. Якщо знаєте самотніх людей, не забудьте спитати про їхнє здоров’я.8. Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях навіть з увімкненим кондиціонером! Це може бути небезпечним для їхнього життя!
    Що робити, якщо тепловий удар стався?Якщо ви підозрюєте тепловий удар у себе чи близьких, зателефонуйте за номером 103 – диспетчер допоможе вам сконтактувати з лікарем та за потреби надішле бригаду екстреної медичної допомоги. 1. Перейдіть або перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце.2. Охолоджуйте постраждалого. Використовуйте прохолодні вологі рушники, льодяні пакети (прикладати на шию, пахвові западини, пах), щоб знизити температуру тіла.3. Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду, але невеликими порціями.4. У разі блювання, покладіть людину на бік.5. Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.
    Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.

22.06.2024

19 червня в нашій лікарні провели зібрання.

19 червня в нашій лікарні провели зібрання, під час якої обговорили вдосконалення побудови маршруту пацієнта з супроводом психологів, ефективну комунікацію, мережування психологів медичних закладів, організацію міжгалузевої взаємодії та проблему формування безперервної психологічної та соціальної допомоги і підтримки.

Розпочався захід з вітальних слів та порядку проведення зібрання для учаників генерального директора нашої лікарні Лариси Андреєвої.

Під час заходу його учасники обговорили кілька важливих проблем, вирішення яких допоможе надавати більш якісні медичні послуги. Зокрема, мова йшла про формування маршруту пацієнта медичного закладу в частині організації психологічної і соціальної допомоги та підтримки, дорожню карту реабілітаційної та післяреабілітаційної допомоги та соціальні аспекти.

  • Більше

    Про надання психологічної допомоги в умовах відділення фізичної та реабілітаційної медицини нашої лікарні розповіла його завідувачка Мирослава Брикульська.
    Також учасники наради обговорили неврологічні наслідки посттравматичних реакцій, превенцію суїциду та вплив війни на психоемоційний стан людини.
    Участь у заході взяли науковці, лікарі, практикуючі психологи та представники органів влади.
    Наша лікарня завжди підтримує прагнення фахівців своїх галузей покращувати рівень та сприяє навчанню та обміну досвідом.

21.06.2024

Коротка анотація по стресовому нетриманню сечі у жінок.

Стресове нетримання сечі (СНС) у жінок - це стан, при якому спостерігається ненавмисне виділення сечі під час фізичних навантажень або інших дій, які підвищують внутрішньочеревний тиск, таких як кашель, чхання, сміх чи підйом важких предметів. Основними причинами СНС є ослаблення м'язів тазового дна та сфінктера уретри, що може бути спричинене вагітністю, пологами, менопаузою, ожирінням та хірургічними втручаннями.

Симптоми СНС включають неконтрольоване підтікання сечі під час вищезазначених дій, що може значно впливати на якість життя жінки, викликаючи дискомфорт та соціальні незручності. Діагностика стресового нетримання сечі включає анамнез, фізикальне обстеження та спеціальні уродинамічні дослідження.

Лікування СНС може бути консервативним та хірургічним. Консервативні методи включають вправи для зміцнення м'язів тазового дна (вправи Кегеля), використання вагінальних песаріїв та поведінкову терапію. У випадках, коли консервативні методи неефективні, можуть бути застосовані хірургічні втручання, такі як установка слингових систем або ін'єкції об'ємних агентів.

Профілактика СНС включає підтримку здорової ваги, регулярні фізичні вправи для зміцнення м'язів тазового дна та уникнення факторів, що можуть спричинити підвищений внутрішньочеревний тиск.

  • Більше


01.06.2024

Торакальне відділення нашої лікарні та відеоторакоскопія.

Торакоскопія (відеоторакоскопія, ВТС) - це ендоскопічна малоінвазивна хірургічна процедура, під час якої за допомогою спеціального пристрою, введеного в плевральну порожнину, можна візуалізувати тканини для проведення діагностики та лікування різних захворювань легень.

Процедура виконується з використанням торакоскопа - спеціального інструменту, що являє собою гнучку трубку з вбудованою відеокамерою і освітлювальним пристроєм, який вводиться через невеликі розрізи на бічній стінці грудної порожнини. Візуалізація внутрішніх органів здійснюється на моніторі, що дає змогу фахівцеві отримати детальну інформацію про їхній стан, а також провести необхідні маніпуляції. Увесь хід маніпуляції чітко видно на екрані та повністю контролюється. При проведенні процедури забезпечується знеболення та седація.

Процедура має низку переваг порівняно з класичними відкритими хірургічними процедурами. Головні з них:
• невеликі розрізи;
• висока точність завдяки відмінній візуалізації;
• малотравматичність;
• мінімальний ризик ускладнень;
• швидке відновлення;
• хороша переносимість;
• естетичний косметичний результат;
• швидке виконання;
• зручність для хірурга

  • Більше

    Торакоскопія використовується в діагностиці та лікуванні різних станів, серед яких:- рак грудної порожнини; пневмоторакс; плевральні ефузії; легеневі кісти; емфізема; дренажні харчові фістули; емпієма; лімфома;- травматичне ураження грудної клітки; вторинні метастази в легенях; ексудативний плеврит; лімфаденопатія; лейоміома; міастенія;- поліп, кіста, гемангіома; свищі; грижі; спондиліти; дивертикули, стриктури; вогнищеві ураження легень і плеври; захворювання вилочкової залози; туберкульоз грудної порожнини тощо.
    Процедура має мінімальний перелік протипоказань. Торакоскопічна операція і діагностична торакоскопія - це два різні типи процедур. Вони відрізняються своїми цілями проведення, технікою виконання, тривалістю та обсягом втручання.
    Основна мета торакоскопічної операції - виконання хірургічного втручання в грудній порожнині. Процедура являє собою активне лікування певного захворювання або стану. Вона може включати в себе широкий спектр хірургічних процедур у грудній порожнині - від видалення пухлин до резекції або реконструкції тканин.
    Головною метою діагностичної торакоскопії є отримання візуальної оцінки грудної порожнини і взяття зразків тканини для подальшого діагнозу. У цій процедурі акцент робиться на діагностичних можливостях для встановлення точної причини симптомів або патологічного стану. Процедура призначається в тих випадках, коли інші методи діагностики не дають точного результату. Не всі захворювання грудної порожнини мають яскраві клінічні прояви. Людина може тривалий час навіть не підозрювати про наявність серйозної проблеми.
    Для постановки правильного діагнозу і підбору адекватної терапії може знадобитися морфологічне дослідження зразка тканини. З цією метою і використовується відеоторакоскопія.
    Якщо ваше самопочуття викликає у вас запитання та занепокоєння звертайтеся на консультацію до наших спеціалістів.

30.05.2024

Тютюнопаління – реальна загроза сьогодення.

Під час експедицій Колумба індіанці дарували їм тютюнові листя, які використовувалися ними для куріння, жування, як лікарські препарати. Сам Колумб не оцінив цю рослину, а ось один з його моряків Родеріго де Перез привіз з експедиції звичку палити, після чого і став першою європейською жертвою тютюнопаління.

Куріння у наш час перетворилося у масову «епідемію», яка завдає значної шкоди здоров’ю. Куріння називають чумою, а цигарку – смертоносною зброєю, винайденою в мирних цілях. Особливого розмаху набуло паління серед молоді.

Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну. Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває. У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на боротьбу з цим явищем.

  • Більше

    Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.

    За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІДу. Смертність від раку легенів у курців у 20 разів вище, ніж у некурців.

    Саме негативний вплив тютюнопаління на організм людини розгорнув у сучасному світі широку антитютюнову кампанію, запроваджену для роз’яснення про згубну дію цієї шкідливої звички, в першу чергу і серед сучасної молоді.

    Як висновок, паління та його вплив на організм людини стали сьогодні і медичною проблемою, тому варто замислитись: запалювати цигарку, чи зберегти своє і здоров’я оточуючих?

    Саме Міжнародний день відмови від паління покликаний вплинути на самосвідомість курців! Не паліть і будьте здорові!

12.05.2024

Всесвітній день медичної сестри.

Шановні медсестри Кіровоградської обласної лікарні!
Сьогодні ми відзначаємо ваш день, день, коли ми згадуємо вашу неоціненну працю, самовідданість та надзвичайну силу духу. Ваша професія потребує не лише знань та навичок, але й великої людяності, теплоти та здатності допомагати іншим у найскладніших ситуаціях.Ви – справжні ангели, які несуть світло і надію у кожну палату лікарні. Ваша робота – це не просто обов'язок, це справжнє служіння людям, до роботи, яка змінює життя та робить наш світ кращим.
Тому сьогодні, в День медсестри, дозвольте нам виразити вам нашу найщирішу вдячність і повагу за вашу тяжку та благородну працю. Бажаємо вам міцного здоров'я, невичерпного натхнення та безмежної радості від кожного вашого дня! Нехай ваша доброта і людяність повертається до вас. Зичимо вам мирного неба над головою, здійснення всіх мрій та почуття гордості за кожен ваш день на цій чудовій, але не завжди легкій, стежині медичної професії!

  • Більше


08.05.2024

Запрошуємо вас відкрити двері до світу кістково-гнійної хірургії у Кіровоградській обласній лікарні.

На фото наші спеціалісти під час оперативного втручання.

Лікарі відділеня - це команда висококваліфікованих амбітних спеціалістів, які працюють з різноманітним обладнанням та застосовують передові методи лікування.

Здебільшого наше відділення спеціалізується на допомозі хворим з ускладненою травмою, вогнепальною травмою, політравмою, хронічними післятравматичними та гематогенними остеомієлітами, відділення займається проблемними ускладненнями цукрового діабету, такими як діабетична стопа, трофічні виразки, відкриті переломи кісток кінцівок та тазу, важкі травми кисті та стопи, гнійні артрити.

Такі важкі патологіі потребують тривалого та інтенсивного лікування, ретельно підібраної терапії, своєчасного оперативного втручання.

В роботі відділення використовують сучасні розробки для діагностики та лікування такої складної патології. Широко застосовуються апарати зовнішньої фіксації по Ілізарову, різноманітні моделі КДА, методи шкірної пластики, коригування дефектів кісток, VAC-терапія.

Лікарі відділення приймають участь в науково-практичних конференціях, семінарах, вебінарах, постійно підвищують свій кваліфікаційний рівень. Лікарі відділення індивідуально підходять до кожного пацієнта та застосовують як перевірені методи, так і нові. Адже головною метою лікування є збереження якості життя пацієнта.

  • Більше

    Наше відділення готове надати кваліфіковану допомогу пацієнтам з різноманітними захворюваннями.

    Дякуємо за понад 70 років вашої довіри.

    Ваша Кіровоградська обласна лікарня.

03.05.2024

Всесвітній день гігієни рук 2024: торкаємось пацієнтів лише чистими руками!

5 травня 2024 року в Україні та світі відзначають Всесвітній день гігієни рук. П’ятий день п’ятого місяця символізує 5 пальців на кожній руці людини. 
На наших руках живе величезна кількість мікроорганізмів, деякі з них дуже небезпечні. Навіть малі подряпини чи рани можуть спричинити вірусні, бактеріальні, грибкові захворювання та кишкові інфекції, гельмінтози тощо.
Гігієна рук щороку рятує мільйони життів, якщо проводити її правильно та в потрібний момент під час надання медичної допомоги та є проявом поваги до тих, кому вона надається.Медичні працівники дбають про чистоту рук по-особливому, адже це їхня робоча рутина. Оскільки руки є одним із основних факторів ризику розповсюдження хвороботворних мікроорганізмів, гігієна рук дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань серед лікарів та пацієнтів.
Всі медичні працівники та персонал нашої лікарні,які безпосередньо або опосередковано займаються доглядом за пацієнтами, турбуються про гігієну рук і вміють виконувати її правильно, у потрібний час.

  • Більше

    Зростає кількість доказів того, що носіння штучних нігтів може сприяти передачі патогенних мікроорганізмів. Медичні працівники, які носять штучні нігті, мають більше шансів утримувати грамнегативні збудники на кінчиках пальців, ніж ті, хто має натуральні нігті, як до, так і після гігієни рук.
    Медичні працівники не повинні носити прикрас на руках, штучних нігтів на час догляду за пацієнтом, а натуральні нігті мають бути короткими (довжиною до 0,5 см) без покриття штучними матеріалами (лаком чи гель-лаком тощо).
    Контроль та моніторинг правильної гігієни рук наших працівників здійснюють відповідальні особи Відділу Інфекційного Контролю, керуючись відповідними наказами МОЗу, також використовується УФ-пристрої.
    Як мають виглядати місця для миття рук на прикладі нашої лікарні поділилися працівники ВІК в наступній відеопамятці.

17.04.2024

На території КНП "Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради" висадили червоні дуби.

Сьогодні, у Всесвітній день боротьби з гемофілією, за сприяння голови Кіровоградського обласного підрозділу Всеукраїнського Товариства Гемофілії Юрія Булаха, на території КНП "Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради" висадили червоні дуби.

  • Більше


17.04.2024

17 квітня — Всесвітній день боротьби з гемофілією.

Цей день запроваджено Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Всесвітньою федерацією гемофілії з метою привернути увагу світової громадськості до проблем, з якими стикаються хворі на гемофілію, та підвищити обізнаність про це спадкове захворювання.

Цього року Всесвітня федерація гемофілії зосереджується на виявленні та належній підтримці хворих під гаслом «Охоплення та ідентифікація». Торік тисячі людей у всьому світі продемонстрували свою підтримку, підсвітивши червоним понад 70 архітектурних пам’яток та інших знакових об’єктів у своїх містах. Ініціативу «Підсвіти червоним!» можна підтримати і цьогоріч.

Що таке гемофілія

Гемофілія — це орфанне генетичне захворювання, коли порушується нормальне зсідання крові (коагуляція), оскільки в ній циркулює недостатньо згортальних білків (факторів зсідання крові). Найчастіше гемофілія розвивається внаслідок мутації одного з генів, зазвичай розташованих на X-хромосомі.

Кровотеча у хворих на гемофілію не швидша, ніж у звичайних людей, але триває довше. Отож навіть незначне поранення може призвести до втрати великого об’єму крові. Та серйознішою проблемою для здоров’я таких людей є внутрішні кровотечі, особливо в суглобах колін, кісточок і ліктів. Внутрішні кровотечі можуть пошкоджувати будь-які органи і тканини й загрожувати життю людини, адже зростає ризик загибелі від крововиливу в мозок та інші життєво важливі органи. Пацієнтам із тяжкими формами гемофілії також загрожує інвалідизація внаслідок частих крововиливів у суглоби (гемартрозів).

  • Більше

    Зазвичай на гемофілію страждають чоловіки, жінки ж виступають як носії дефектного алеля гена, котрі не хворіють самі, але можуть передавати мутацію нащадкам. Гемофілія невиліковна, та зустрічається досить рідко. Близько 1 із 5 000–10 000 чоловіків народжується з гемофілією А і лише 1 із 30 000–50 000 — з гемофілією B. За оцінками, 400 000 людей у всьому світі живуть з гемофілією, і лише 25% отримують адекватне лікування.
    Різновиди гемофілії
    Традиційно розрізняють три типи гемофілії (A, B, C):- гемофілія A спричинена дефіцитом фактора зсідання крові VIII (так звана класична гемофілія);- гемофілія B зумовлена дефіцитом фактора зсідання крові IX (менш поширена);- гемофілія C пов’язана із дефіцитом фактора зсідання крові XI (зустрічається здебільшого у євреїв-ашкеназі).
    Іще один дуже рідкісний різновид цього захворювання — набута гемофілія. Вона розвивається, коли імунна система людини атакує фактори зсідання крові. Це може бути пов’язано з вагітністю, автоімунними патологіями, пухлинами та розсіяним склерозом. У таких випадках утворюються антитіла до білків, які відповідають за коагуляцію (зазвичай до фактора VIII).
    За рівнем активності дефіцитного фактора у плазмі крові розрізняють три форми тяжкості гемофілії:- тяжка (активність фVIII/фIX менше 1%);- середня (активність фVIII/фIX становить 1–5%);- легка (активність фVIII/фIX від 5,1% до нижньої межі нормативних значень). Деякі дослідники виділяють приховані форми (активність фVIII/IX становить 25–50%).
    Симптоми гемофілії
    - Загальні: слабкість, гіпотензія у вертикальному положенні тіла, прискорені серцебиття (тахікардія) і дихання (тахіпное).- Скелетно-м’язові: значна кількість гематом (синців), походження яких не має очевидного пояснення, кольки, біль, тріск, жар, набряки і/або скутість у суглобах.- Центральна нервова система: головний біль, ригідність потиличних м’язів, блювання, млявість, дратівливість і синдром ураження спинного мозку.- Шлунково-кишковий тракт: кривава блювота (гематемезис), дьогтеподібний рідкий кал (мелена), виділення яскравої червоної крові з прямої кишки, біль у животі.- Урогенітальні: виділення крові із сечею (гематурія), ниркова коліка.- Інші: безпідставні носові кровотечі або кровотечі у слизових оболонках ротової порожнини, кровохаркання, задишки (гематоми призводять до обструкції дихальних шляхів), надмірна кровотеча після рутинних стоматологічних процедур, незначних порізів або травм тощо.
    Прояви гемофілії варіюють залежно від ступеня недостатності факторів згортання крові: за помірного дефіциту кровотеча можлива лише після хірургічного втручання або травми, а істотна недостатність може зумовити серйозні неконтрольовані кровотечі та внутрішні крововиливи.
    Більшість кровотеч у хворих відбувається внутрішньо, у м’язах або суглобах. Найпоширеніші кровотечі у м’язах плеча і передпліччя, клубово-поперековому м’язі (передня частина пахової зони), у стегнах і литках. Суглоби, які найчастіше страждають, — коліна, кісточки та лікті. Якщо кровотеча багато разів відбувається в одному суглобі, він зазнає пошкоджень і стає болючим. Постійні кровотечі можуть спричинити артрит, що ускладнює ходьбу і прості навантаження. Водночас гемофілія зазвичай не зачіпає суглоби кисті (на відміну від деяких видів артриту).
     Діагностика та лікування гемофілії
    Щоб діагностувати гемофілію, зазвичай потрібно кілька досліджень крові:- загальний аналіз крові — інформує про кількість основних клітин крові;- протромбіновий час і активований частковий тромбопластиновий час (АЧТЧ) — обидва тести показують час, необхідний для утворення згустку крові;- визначення активності факторів VIII і IX — щоб з’ясувати, чи є дефіцит важливих факторів зсідання крові.
    Якщо відомо, що вагітна жінка є носійкою гемофілії, можна зробити пренатальну діагностику на 9–11 тижні (хоріонбіопсія) або на 18 тижні чи пізніше (забір крові плода).
    Гемофілія в переважній більшості випадків є спадковим захворюванням, першопричину якого наразі неможливо усунути. Однак сучасні методи профілактики досить ефективні. Традиційна терапія передбачає внутрішньовенне введення специфічних факторів зсідання крові (відповідно до типу захворювання). Такі концентрати виготовляють на основі донорської крові (продукти із плазми) або генно-інженерних клітин (рекомбінантні продукти).
    Кровотеча припиняється, коли достатня кількість фактора зсідання досягає місця, що кровить. Кров слід зупиняти якомога швидше — це допоможе зменшити біль і пошкодження суглобів, м’язів та органів. Якщо кровотеча лікується швидко, потрібно менше концентрату, щоб зупинити кров.
    Профілактичну замісну терапію здійснюють як регулярно, так і ситуативно. У частини пацієнтів (насамперед — із тяжкою формою гемофілії) постійне введення факторів зсідання крові спричиняє імунну реакцію: антитіла хворого атакують фактори згортання. Цей стан класифікують як інгібіторну форму гемофілії, що вимагає або частішого введення препаратів замісної терапії, або застосування іншого класу лікарських засобів — обхідних агентів. У деяких випадках для подолання резистентності за інгібіторної гемофілії здійснюють індукцію імунної толерантності (ІТІ).
    Отже, сьогодні можна виділити три варіанти лікування гемофілії, що допомагають запобігти спонтанним кровотечам і/або крововиливам:1) застосування препаратів на основі факторів згортання крові (VIII чи IX у разі гемофілії А чи В відповідно);2) застосування обхідних агентів (як окремо, так і в комбінації з факторами згортання крові);3) самостійне застосування препарату моноклонального антитіла еміцизумабу, що імітує дію фактора VIII (лише за гемофілії А).
    Кожен варіант має недоліки та переваги, пов’язані головно з вартістю препаратів і частотою/зручністю введення (тобто якістю життя хворого). Проте за умови задовільного контролю захворювання пацієнти можуть жити повноцінним життям і уникають ризику інвалідизації та смерті.

12.04.2024

Консультативний візит провідних спеціалістів Інституту серця.

Однією з найгостріших проблем охорони здоров’я в державі є серцево-судинні захворювання.
Державна установа «Інститут серця Міністерства охорони здоров’я України» є профільною науковою та клінічною установою з питань хірургії серця і магістральних судин, кардіології, рентгенендоваскулярних методів лікування та трансплантології.

З метою покращення надання медичної допомоги хворим кардіохірургічного профілю, буде проводитися консультативний візит провідних спеціалістів Інституту серця до КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» 26 квітня 2024 року.

У складі консультативної бригади: кардіохірург відділення набутих вад серця ХАРЕНКО Ю.О. та лікар-кардіолог, спеціаліст з ЕхоКГ діагностики МОНАСТИРСЬКА Х.М. В рамках візиту заплановано проведення огляду з ЕхоКГ пацієнтів з серцево-судинною патологією (ішемічною хворобою серця, набутими вадами серця, аневризмою висхідної частини аорти. вроджені вади серця у дорослих, пухлини серця), які потребують хірургічного втручання.

  • Більше

    Для проведення огляду просимо пацієнтів брати з собою попередні виписки, епікризи, кардіограми. Також нагадуємо, що консультації проводяться на безоплатній основі з 8:30 на першому поверсі поліклініки. Бажаємо всім пацієнтам гарного здоров’я та швидкого одужання!

    За додатковою інформацією звертатись за номерами телефонів:
    +380990671427
    +380522397418
    +380522397218

Made with